خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

سيمينار علمی- تحقيقی گرامیداشت از "احمد علی کهزاد" برگزار گرديد

سيمينار علمی- تحقيقی گرامیداشت از "احمد علی کهزاد" برگزار گرديد

Nov 19, 2017 - 14:39

کابل (پژواک، ۲۸ عقرب ۹۶): محمداشرف غنی رييس جمهور کشور، در سیمينار علمی- تحقيقی بين المللی گرامیداشت از احمدعلی کهزاد، او را يکی از کليدی ترين چهره ها در تاريخ افغانستان و ممثل علم تاريخ عنوان کرده، تاکيدکرد که تمام آثار کهزاد، چاپ و يا ديجيتلی شود.

رييس جمهورکشور که امروز در سيمينار علمی – تحقيقی بين المللی احمد علی کهزاد مؤرخ و باستان شناس شهير افغانستان، در ارگ رياست جمهوری صحبت می کرد، گفت که خدمات کهزاد در عرصۀ رشد علم و فرهنگ در کشور، به ياد ماندنى است.

موصوف، کهزاد را يکی از کليدی ترين چهره های تاريخ افغانستان و ممثل علم تاريخ خوانده گفت که کهزاد تنها وقايع نگار نبود، بلکه ممثل علم تاريخ بود و يافته هايش را تنها به الفاظ اکادميک نوشته نکرده بود، بلکه برای مخاطب خود که ملت افغانستان است، صحبت می کند.

او تصريح کرد: "باستان شناسی بعد از کهزاد تغيير کرد و نياز به تحقيق دارد، يک هيئت باستان شناسی افغانستان ايجاد شود، نقشه باستان شناسی افغانستان تهيه شده و بايد تحقيق شود و زير تحليل گرفته شود، ارتباط تاريخ به حال و آيندۀ ما بايد واضح شود و کار اساسی اين است که فرهنگ ملی خود را چگونه جهت بدهيم."

رييس جمهور گفت انگيزۀ کهزاد اين بود که هر نقطۀ افغانستان را به يک چشم می ديد و تاریخ بامیان، پکتیا، غزنی، لشکرگاه و کنر از نگاه کهزاد اجزای است که به صورت ناگسستنی یک ملت عظیم را که در طول تاریخ تداوم و افتخار داشته، باهم پیوند می دهد.

منبع، در رابطه به انگیزه کار کهزاد نیز یاد آوری کرده، علاوه کرد: "پيام كهزاد برای نسل معاصر ما این بود که اين خاك مظهر خلاقيت فرهنگی بوده و صد ها هزار سال دوام خواهد داشت."

غنی تصريح کرد: "اين بزرگمرد تاريخ، به نقش زنان در تاريخ توجه داشت و چنانچه زنان افغانستان در طول تاريخ هميشه درخشيده اند، استاد کهزاد هميشه آثار آنان را ثبت کرده است."

وی افزود: "تمام آثار استاد کهزاد، يا چاپ و يا ديجيتل شود و هچنين تمام مقالاتی که استاد کهزاد و ديگر استادان ما در سالنامه کابل نوشته اند، يا دوباره چاپ شود و يا ديجيتل شود."

رئیس جمهور، در اخیر سخنانش، پیشنهاد رئیس اکادمی علوم افغانستان مبنی بر اعطای لقب علامه به استاد کهزاد و مسمی نمودن یک چهارراهی بنام کهزاد را مورد تائید قرار داد.

در مراسم مذکور، سرمحقق ثریا پوپل، سمش الحق آریانفر، اکادمیسین سلیمان لایق، سرمحقق نظر محمد عزیزی، څیرندوی حیبب الله رفیع و څیرنپوه دوکتور محمد شریف ځدران در مورد ابعاد مختلف شخصیت استاد احمد علی کهزاد به تفصیل صحبت کردند.

آنان در صحبت ها و مقاله های که نوشته بودند، کهزاد را شخصيت بزرگ کشور خوانده، گفتند که  کهزاد با نشر آثار مختلف در عرصه های گوناگون، خدمت بزرگی را به  افغانستان، نسل جديد و آيندۀ کشور انجام داده است.

احمد علی کهزاد فرزند ميرزا محمد علی بود که در سال ۱۲۸۷ خورشيدی در چنداول شهر کابل در يک خانوادۀ روشنفکر چشم به دنيا گشود.

کهزاد، آموزش ابتدائيه را از مکتب خانه سيد عبدالحميد آغاز و در سال ۱۳۰۸ از ليسه عالی استقلال فارغ گرديد و در سال ۱۳۱۰ خورشيدی، کار را در دارالتحرير شاهی آغاز کرد و پس از آن، به عنوان سکرتر به سفارت افغانستان در ايتاليا اعزام شد و بعداً سرپرستی رياست موزيم کابل و سپس رياست انجمن تاريخ افغانستان را عهده دار شد.

سرانجام، احمد علی کهزاد در سال ۱۳۶۲ خورشيدی در گذشت و در جوار "زيارت شاه دوشمشيره" به خاک سپرده شد.

گزارش های مربوطه:


Download “Pajhwok” mobile App, on your smartphone to read and access latest news, features, interviews, videos and photos about Afghanistan.

   

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement