خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

طرح بودجۀ سال آينده شامل٣٦١ ميليارد افغانى به ولسی جرگه ارایه شد

طرح بودجۀ سال آينده شامل٣٦١ ميليارد افغانى به ولسی جرگه ارایه شد

Nov 22, 2017 - 15:14

کابل(پژواک،اول قوس۹۶): طرح بودجۀ سال آينده که شامل٣٦١ ميليارد افغانى است، به ولسی جرگه ارایه شد؛ اما برخى اعضاى جرگه مى گويند که اين طرح را تا زمانى تاييد نمى کنند که به «خواسته هاى مردم» غور رسيدگى شود.

همچنان برخى اعضا مى گويند که اين طرح را تا زمانى تاييد نمى کنند که ده درصد محصول مخابراتى از آن حذف شود؛ زيرا اخذ اين محصول تا ايجاد سيستم شفاف براى جمع آورى اين پول، از سوى ولسى جرگه لغو شده است.

طرح بودجه سال آينده مالى، ديروز با ارايه برخى پيشنهادها از سوى مشرانوجرگه تاييد شد.

اکلیل حکیمی وزیر مالیۀ کشور، در نشست امروز ولسى جرگه گفت که در طرح بودجه، پيشنهادات مشرانوجرگه نیز دخیل شده است. او افزود که به اساس اين پيشنهادها بيش از سه ميليارد افغانى در سقف بودجه اضافه شده است.

به گفته وى، اکنون ٢٦٧.٢ میلیارد افغانى بودجه عادی و ۹۳.۷ میلیارد افغانى بودجه انکشافی می باشد.

اين درحالى است که بودجه عادى و انکشافى سال گذشته، بيش از ٤٠٠ ميليارد افغانى بود و امسال اين رقم ٢٢ درصد کاهش پيدا کرده است.

به گفته حکيمى، بودجه سال آينده مالى، به اساس تشکیل و ساختار دولت، تعادل میان مصارف و عواید، تخصیص منابع اختیاری، تخصیص به اساس موثریت پول، پایداری مصارف میان مدت و درازمدت، امکانات، تعهدات تمويل کنندگان وعواید داخلی، ترتیب شده است.

به اساس معلومات وى، ۱۶۹ میلیارد افغانى اين بودجه که بيش از ٤٧ درصد کُل بودجه را تشکيل مى دهد، از عواید داخلی پرداخت مى شود و متباقى آن را تمويل کنندگان مى پردازند.

موصوف بدون ارايه جزييات افزود که بیشتر بودجه در سال آینده؛ در بخش های امنیت، معارف، زیربنا، زراعت و انکشاف دهات به مصرف خواهد رسید.

حکیمی در مورد پروژه های شامل طرح بودجه، جزییات بيشتر ارایه نکرد؛ اما گفت که پروژه ۲۱ بند آب، ساخت پارک های صنعتی، سرک های روستایی و غيره شامل اين طرح مى باشد.

به گفته او بودجه آن عده واحدهاى بودجوى که توان مصرف کافى بودجه را نداشته باشند، در وسط سال مالى به اداره هايى که توانايى بيشتر مصرف بودجه را داشته باشد، انتقال خواهد شد.

او افزود که تاکنون ۴۲ درصد بودجه انکشافی سال روان مالی، به مصرف رسیده و تا ختم سال، این رقم بیشتر خواهد شد.

اين در حالى است يک ماه، به ختم سال روان مالى مانده است و سال گذشته، هفت تن از وزرا‌ء به دليل مصرف کمتر از هفتاد درصد بودجه، از سوى ولسى جرگه سلب صلاحيت شدند.

وزیر مالیه عدم پلان گذاری دقیق، پایين بودن ظرفیت ادارات در امور بودجه و تدارکات، عدم مسوولیت پذیری، نبود مجازات و مکافات و مداخلۀ زورمندان را از دلايل مصرف کم بودجه عنوان کرد.

انتقاد برخى اعضاى جرگه بر طرح بودجه

غلام فاروق مجروح نماینده مردم هرات در ولسی جرگه گفت که ۱۳۰ تن از اعضاى جرگه، در حمایت از مردم غور قرار دارند.

او که به نمايندگى ديگران صحبت مى کرد گفت که ١٣٠ تن يادشده، کتباً تعهد کرده اند تا زمانی که خواست های مردم غور در این طرح گنجانیده نشود، به بودجه رای تایید نمى دهند.

این درحالی است که از ۱۲روز به این طرف، صدها تن از باشندگان ولایت غور دست به تحصن زده خواهان انکشاف متوازن در کشور شده و برای ولایت ‌شان، سرک، برق، بیمارستان، آب آشامیدنی و امنیت را خواستار شده اند.

اما قیس حسن نماینده مردم کابل در این جرگه گفت: «در طرح بودجه سال آیندۀ حکومت موضوع ده فیصد محصول مخابراتی را شامل کرده، ولسی جرگه این موضوع را رد کرده و نباید ما مصوبه خود را نقض بکنیم.»

او افزود که باید در مسوده بودجه تجدید نظر شود؛ زیرا اخذ محصول مخابراتی تا ایجاد سیستم شفاف جمع آورى اين محصول لغو گردیده است و نباید اعضای جرگه، اجازه دهند که حکومت خلاف قانون عمل کند.

همایون همایون نایب اول ولسی جرگه که ریاست نشست امروز این جرگه را برعهده داشت، به کمیسیون مالی و بودجه وظیفه سپرد تا طرح بودجه را بررسی و در یک نشست، مسوولان وزارت مالیه را فرا بخوانند تا در مورد به سوالات اعضای جرگه پاسخ دهند.

او افزود تا زمانی که به خواست های برحق ملت و به خصوص مردم غور رسیدگی نشود، اعضای جرگه بودجه را تصویب نمى کنند.

گزارش های مربوطه:


Download “Pajhwok” mobile App, on your smartphone to read and access latest news, features, interviews, videos and photos about Afghanistan.

   

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement