خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

گزارش: خشونت عليه زنان در کشور کاهش نيافته است

گزارش: خشونت عليه زنان در کشور کاهش نيافته است

Nov 25, 2017 - 16:51

کابل (پژواک، ۴ قوس۹۶): گزارش سالانۀ کميسيون مستقل حقوق بشر افغانستان، نشان مى دهد که در ده ماه سال روان ٣٧٧٨ قضيۀ خشونت عليه زنان به ثبت رسيده است، که در مقايسه با سال گذشته کاهش نيافته و هنوزهم فرهنگ معافيت در مورد خشونت عليه زنان، حاکم است.

جزئيات اين گزارش که امروز ازسوى کميسيون مستقل حقوق بشرافغانستان منتشرگرديد، نشان ميدهدکه از مجموع آمارهاى ثبت شده، ١٣٥١مورد آن را خشونت هاى فزيکى و جسمى، تشکيل مى دهد و ١٠٩٣ مورد آن شامل خشونت هاى لفظى و روانى، ١٧٦ مورد ديگر انواع خشونت هاى جنسى مى شود و متباقى شامل ساير موارد خشونت عليه زنان است.

به اساس اين گزارش، از جمله ۱۳۵۱ مورد خشونت های فزيکی و جسمی، ۱۰۰۳ مورد لت و کوب، ۱۹ مورد سوزاندن، چهار مورد قطع اعضای بدن، ۵۴ مورد مجروحيت و ۲۲ مورد کار اجباری و بقيه، شامل انواع ديگر خشونت های فزيکی و جسمی می باشد.

مسوولان در کميسيون مستقل حقوق بشر مى گويند که اين آمارها در دفاتر ساحوى و ولايتى کميسيون توسط شاکيان خشونت عليه زنان و يا وابستگان آنان، در جريان سال جارى ثبت شده است که تفاوت چندانى با سال گذشته ندارد.

سيما سمر رييس کميسيون حقوق بشر افغانستان که امروز در نشست خبری به مناسبت تجليل از روز جهانى خشونت عليه زنان در کابل صحبت می کرد، با نگرانی از حاکم بودن فرهنگ معافيت در قضايای خشونت عليه زنان درکشور، از حکومت خواست که در اين  خصوص توجه بيشتر کند.

همچنان موصوف گفت که به تعداد ۲۳۱ قضيه قتل زنان، جدا از ساير خشونت ها از سوی کميسيون مستقل حقوق بشر امسال بررسی شده  و از اين  جمله  ۱۲۰ قضيه آن، قتل های ناموسی است که توسط اعضای خانواده از جمله پدر و شوهر صورت گرفته است.

موصوف، با بيان اينکه زنان  در شش مورد، در محکمه هاى فرا قانونی توسط مخالفان مسلح دولت و گروه های مسلح غير مسوول، سنگسار و تيرباران گرديده اند گفت که به تعداد ۱۰۵ قتل ديگر، از سوی افراد ناشناخته بصورت مشکوک به وقوع پيوسته است.

سمر افزود که بيش از ۵۰ درصد عاملان قضايای قتل زنان دستگير و پرونده های شان پس از تحقيقات څارنوال موظف، محول محکمه گرديده؛ اما با تاسف که متباقی آنان فرار کرده اند.

رييس کميسيون حقوق بشر افغانستان گفت که خشونت عليه زنان در خانواده، اطفال  را نيز  خشن به بار مى آورد و  حکومت بايد فرهنگ معافيت در قضايای خشونت عليه آزار و اذيت زنان را خاتمه بدهد و در زمينه پاسخگو باشد.

ازسويى هم کميسيون مستقل حقوق بشر افغانستان، امروز يک گزارش ديگر را در مورد تبعيض و خشونت عليه زنان در صفوف نيروهاى امنيتى منتشر کرد.

دراين گزارش با ۶۵۱ تن از زنان که در صفوف نيروهاى امنيتى و دفاعى فعاليت مى کنند، در مورد تبعيض و وضعيت زنان در ارگان هاى امنيتى و دفاعى مصاحبه شده است، که شامل  ۵۷۹ پوليس، ۶۰ اردوی ملی و ۱۲ کارمند اناث امنيت ملی مى شود.

در اين گزارش، ۴۹ درصد مصاحبه شوندگان، از عدم داشتن فرصت های مساوی در ارتقای ظرفيت با مردان، ۶۵ درصد از عدم دسترسی به حقوق و امتيازات مشابه با مردان، ۵۲ درصد ازعدم تصميم گيری بخش های کاری خويش نگرانی کرده اند.

رييس کميسيون حقوق بشر افغانستان، گفت: "به تعداد ۸۶ تن از بين ۶۵۱ مصاحبه شونده، گفته اند که به يک نوعی مورد تبعيض و آزار واذيت از جمله چشمک زدن، لمس کردن دست، تعريف از لباس و صورت شان مواجه اند."

گزارش های مربوطه:


Download “Pajhwok” mobile App, on your smartphone to read and access latest news, features, interviews, videos and photos about Afghanistan.

   

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement