خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

مولوى ضعيف: براى رسيدن به صلح بايد استراتيژى نظامى به استراتيژى سياسى تغييرکند

مولوى ضعيف: براى رسيدن به صلح بايد استراتيژى نظامى به استراتيژى سياسى تغييرکند

Nov 26, 2017 - 17:30

کابل (پژواک، ۵ قوس ۹۶): يک مقام  پيشين طالبان، از پروسه کنونى صلح افغانستان شديداً انتقاد نموده و  مى گويد که تا استراتيژی نظامی، به يک استراتيژی سياسی تغيير نيابد، افغانستان به ثبات دست نخواهد يافت.

عبدالسلام ضعيف،سفير سابق  طالبان در اسلام آباد که  امروز در نشستی تحت عنوان "تحليل و راه حل وضعيت کنونی افغانستان"، در کابل صحبت می کرد، گفت که صلح نياز مبرم افغانستان است؛ بايد بجای جنگ صلح ترجيح داده شود.

وی، با انتقاد از پروسه صلح، گفت: "متاسفانه پروسه صلح، به پروژه صلح مبدل شده است و پروژه صلح مطابق به ميل کمک کننده های خارجی به پيش می رود، اميد که روند  صلح از پروژه به پروسه مبدل شود؛ در آنصورت ممکن يک راه حل برای رسيدن به صلح پيدا گردد."

موصوف، بی اعتمادی ميان حکومت و مخالفان مسلح را يک چالش ديگر عنوان کرده، گفت که هر دو جناح، تلاش دارند که خود را مشروع و طرف مقابل شان را غير مشروع معرفی کنند؛ تا زمانيکه به حقيقت اعتراف نشود، رسيدن به صلح ممکن به نظر نمى رسد.

سفير دوره طالبان در اسلام آباد، راه بيرون رفت از وضعيت کنونى  را صلح بين الافغانی عنوان کرده، گفت که بخاطر آغاز اين پروسه، افراد بىطرف  انتخاب شوند و تعهد واقعی بدهند و در اين زمينه راست و صادق  پيش بروند.

ضعيف، با بيان اينکه آرزوی هر افغان تامين صلح و ثبات در کشور است، گفت: "با تاسف که صلح به گروگان گرفته شده است.

موصوف در بخش ديگرى از سخنانش، از استراتيژى جديد امريکا درافغانستان شديدا انتقاد نموده گفت تازمانی که استراتيژی خونين نظامی به يک استراتيژی سياسی تغيير نيابد، افغانستان به ثبات دست نخواهد يافت، بايد تلاش کرد تا استراتيژی آمريکا تابع يک استراتيژی سياسی شود.

گزارش های مربوطه:


Download “Pajhwok” mobile App, on your smartphone to read and access latest news, features, interviews, videos and photos about Afghanistan.

   

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement