خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

هیئتی برای بررسی مشکلات حیرتان به این بندر اعزام می شود

هیئتی برای بررسی مشکلات حیرتان به این بندر اعزام می شود

Nov 26, 2017 - 18:20

کابل (پژواک،٥ قوس ٩٦): رئیس جمهور هدایت داده است تا هیئتی برای بررسی مشکلات حیرتان، به این بندر شمالی اعزام شود.

دفتر مطبوعاتی ریاست جمهوری در خبرنامه یی که به دسترس آژانس خبری پژواک قرار گرفته، گفته است که این موضوع در نشست امروز جلسه شورای عالی توسعه شهری که به ریاست رئیس جمهور در ارگ برگزار شد، مطرح گردید.

در این نشست، مسودۀ برنامه انکشافی بندر حیرتان، طرح اعلانات سیار روی تکسی ها و طرح رد آب های سطحی شهر هرات، مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت.

ابتدا، احمد ذکی سرفراز از مسوولان وزارت شهرسازی در رابطه به مسوده برنامه انکشافی بنادر صحبت کرد و گفت که این طرح به هدف اتصال هدفمند و مؤثر افغانستان با کشورهای همسایه، ایجاد حوزه های ویژه اقتصادی برای جذب سرمایه گذاری، استفاده از زمین برای تسهیل تجارت و بهبود صادرات و معیاری‌سازی بنادر کشور، تهيه و ترتیب گردیده است.

وی در ادامه در مورد مسیرهای ترانزیتی شمال کشور، جایگاه بندر حیرتان، ترانزیت ولایت بلخ، ساختار انکشافی آینده این بندر، بهبود وضعیت موجود و بازار مشترک معلومات ارایه کرد و گفت که چالش هایی در مورد زمین، عدم مدیریت مؤثر جایدادهای عامه، نبود پالیسی مؤثر در مورد ملکیت ها و نداشتن آگاهی لازم پیرامون سیاست اقتصادی آن‌سوی مرز وجود دارد، که نیاز است در راستای رسیدگی به آنها اقدام شود.

محمد اشرف غنی رئیس جمهور گفت که موقف حقوقی بنادر و شهرک های بندری، باید واضح شود و موقعیت های حقوقی شهرک ها از بنادر تفکیک گردد.

وی افزود: "ما باید تعداد بنادر و نوعیت آن را مشخص کنیم؛ ما ضرورت به یک طرح واضح و اهداف روشن برای بنادر داریم و بنادر ما باید به منابع مهم عایداتی مبدل شوند؛ تا بتوانیم بخش زیادی عواید را از بنادر کشور تامین کنیم."

رئیس جمهور گفت: "یک مدیریت مؤثر در حیرتان ایجاد گردد و دیدگاه بخش خصوصی نیز گرفته شود؛ تا تمرکز در بخش سرمایه‌گذاری صورت گیرد و بنادر ما باید به خط آهن کشورهای منطقه وصل شود؛ تا از آنها بخاطر صادرات معادن نیز استفاده صورت گیرد."

رئیس جمهور، ضمن تاکید بر ایجاد بازارهای مشترک در شهرک های مرزی گفت که یک هیئت از ادارات مربوط ، به حیرتان برود تا مشکلات اساسی آن را بررسی کرده و تحلیل جامع و همه‌جانبه را در خصوص مشکلات بندر مذکور، ارائه نماید.

در ادامه نشست، طرح اعلانات سیار روی تکسی ها از سوی یکتن از مسوولین شرکت تبلیغاتی سیار ارائه شد. وی گفت که هدف این شرکت؛ بازاریابی، توسعه تجارت در ساحات مختلف افغانستان، عرضه خدمات اعلانات توسط تکسی و ارتقای سطح کیفی خدمات و محصولات می باشد.

عبدالله حبیب‌زی سرپرست شاروالی کابل گفت که این ابتکار، بسیار خوب است و شاروالی کابل با این شرکت همکاری خواهد کرد.

نشست شورای عالی توسعه شهری، بعد از بحث های همه‌جانبه، فیصله کرد که شاروالی کابل با شرکت تبلیغاتی سیار بخاطر عرضه خدمات اعلانات به وسیله تکسی ها همکاری و روی تثبیت مقدار فیس آن صحبت کند.

در پایان جلسه، موضوع آسیب پذیربودن شهر هرات، از آب های سطحی شهری مطرح شد و شورا هدایت داد تا طرحی که برای رفع این معضل آماده شده است، عملی شود.

علامت: 

گزارش های مربوطه:


Download “Pajhwok” mobile App, on your smartphone to read and access latest news, features, interviews, videos and photos about Afghanistan.

   

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement