خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

تيفا: با توجه به وضعيت کنونی برگزاری انتخابات در سال آينده ناممکن است

تيفا: با توجه به وضعيت کنونی برگزاری انتخابات در سال آينده ناممکن است

Nov 27, 2017 - 15:39

کابل (پژواک، ۶ قوس ۹۶): بنياد انتخابات شفاف افغانستان (تيفا)، فرمان رييس جمهور در زمينه آغاز کار کميته قبلى گزينش اعضاى کميسيونهاى انتخاباتى را خلاف قانون خوانده، مى گويد که حکومت اراده سياسی برای برگزاری انتخابات در سال آينده ندارد.

نعيم ايوب زاده رييس بنياد انتخابات شفاف افغانستان "تيفا" که امروز در نشست خبری در کابل صحبت می کرد، گفت که فرمان رييس جمهور در زمينه آغاز کار کميته گزينش اعضای نهادهای انتخاباتی، خلاف قانون انتخابات است.

وی گفت که قسمی که برکناری اعضا و رييس  کميسيون مستقل انتخابات در قانون انتخابات مشخص شده است، همانگونه در اين قانون آمده است که فرد جايگزين، بايد در خلال هفت روز پس از برکناری عضو کميسيون، از ميان اعضای باقی مانده که قبلاً توسط کميته گزينش معرفی شده، توسط رييس جمهور برگزيده شود.

موصوف افزود: "با تاسف ضمن اينکه رييس جمهور در خلال هفت روز عضو جديد معرفی نکرد، بلکه فرمانش در زمينه آغاز کار کميته گزينش قبلی برای معرفی چهره هاى جديد، بصورت مشخص و واضح قانون انتخابات کشور را نقض کرده و از ديد ما محکوم است."

به گفته وی، در صورتی که اعضای کميته گزينش قبلی، کار روی معرفی چهره های جديد را آغاز کنند، آنان نيز در اين نقض قانون انتخابات شامل می شوند و در پيشگاه مردم و قوانين افغانستان بدون شک پاسخگو خواهند شد.

رييس بنياد انتخابات شفاف افغانستان، از عدم اراده سياسی حکومت بر برگزاری انتخابات شفاف و نبود آجندای اصلاحات انتخاباتی نيز خبر داده گفت که به همين دليل، برگزاری انتخابات در سال آينده ناممکن است.

منبع، با بيان اينکه با آمدن حکومت وحدت ملی، در ادارات بحران مديريتی و رهبری شروع شده است، گفت که اکثريت وزارتخانه ها از سوی سرپرستان رهبری می شود و در کميسيون مستقل انتخابات نيز چنين مشکل وجود دارد.

وی گفت که مسوول ضعف ها، چالش ها و کم کاری ها در ساختارهای انتخاباتی، تنها رييس کميسيون مستقل انتخابات نيست، بلکه در کنار نبود اراده سياسی، کم کاری و عدم صداقت حکومت نسبت به پروسه انتخابات، ساير اعضای کميسيون نيز در کم کاری مسوول اند.

وی، با بيان اينکه کاسه صبر مردم لبريز شده است، خطاب به رهبران حکومت گفت: "اگر اين بازی های سليقوى را ادامه بدهيد، قبول کنيد که مردم زندگی را برای تان حرام می سازند، لطفاً توقف بدهيد حرکات تان را، به طرف انتخابات برويد  که بر مبنای واقعيت های افغانستان باشد."

از سويی هم، موسسه ديده بان انتخابات و شفافيت افغانستان  (ايتوا) با  نشر  اعلاميه اى گفته است که اعمال و  روشهای غير قانونی، به منظور تعيين اعضای جديد کميسيون انتخابات، می تواند اعتبار پروسه را نزد احزاب سياسی، جامعه مدنی و در  کل نزد مردم کشور صدمه جدی برساند.

ايتوا افزود: "در صورتی که واقعاً رياست جمهوری تشخيص داده است که افراد واجد شرايط در فهرست قبلی وجود ندارند، پيشنهاد می گردد که اولاً قانون انتخابات بايد در مشوره با احزاب سياسی و جامعه مدنی طوری تعديل گردد؛ تا خلاها و نواقص موجود (ترکيب کميته گزينش و شرايط اعضای کميسيون و نحوه تغيير آنها) مرفوع شود."

پس از برکناری نجيب‌الله احمدزی از رياست کميسيون انتخابات افغانستان، رياست جمهوری حکمی را درباره از سرگيری کار کميته گزينش اعضای کميسيون‌ های انتخاباتی صادر کرد.

در اين حکم آمده است: "رئيس جمهوری افغانستان، به منظور تعيين عضو کمبود کميسيون متذکره وفق صراحت ماده ۱۳ قانون انتخابات، دستور داده تا اعضای قبلی کميته گزينش از تاريخ صدور اين حکم، به کار خويش آغاز کند."

از سويى هم داکترعبدالله عبدالله رييس اجرايى حکومت مى گويد اميداست که انتخابات ولسى جرگه و شوراهاى ولسوالى و انتخابات رياست جمهورى، به موقع البته با شفافيت و سطح بالاى از عادلانه بودن برگزارشود.

موصوف تاکيد مى کند که نبايد خاطرات تلخ انتخابات هاى گذشته که تاثيرات ناگوارى بالاى وضعيت افغانستان حتى وضعيت امنيتى و حکومتدارى داشته، دوباره تکرار شود.

علامت: 

گزارش های مربوطه:


Download “Pajhwok” mobile App, on your smartphone to read and access latest news, features, interviews, videos and photos about Afghanistan.

   

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement